ForumAilesi.Com

Geri Git   ForumAilesi.Com > Eğitim - Öğretim > Dersler > Felsefe - Sosyoloji


Aforizma Nedir? Aforizma Ne Demek?


Kullanıcı Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 14 Mart 2017   #1
 
Dua ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelerin profil bilgilerini yalnızca kayıtlı üyeler görüntüleyebilir. Lütfen kaydol bağlantısından üye olunuz.
Standart Aforizma Nedir? Aforizma Ne Demek?

Aforizma Nedir? Aforizma Ne Demek?

Fransızca kökenli olan bu kelime ”aphorisme” sözcüğünden türeyerek dilimize yerleşmiştir. Bunun yanı sıra bu sözcüğün Latince’deki “aphorismus” sözcüğünden alıntılandığı da bilinmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise ”özdeyiş” şeklinde tanımlanmaktadır.Aforizma herhangi bir şeyi, bilinmesi gereken niteliğiyle öz olarak anlatmak demektir. Aforizmanın en belirleyici özelliği kısa ve öz olmasıdır. Dolayısıyla aforizmalar uzun olmayı sevmezler, kısadırlar. Aforizma bir şeyin özünü tek cümle ile anlatmalıdır. Örneğin arabanın aforizması, insanları bir yerden başka yere ulaştırmakta kullanılan araç, demektir. Fakat arabanın tanımını bir cümlede yapmak çok zordur. Tek cümle ile yalnızca aforizma ele alınabilir, bunun dışındakiler tamamen tanımın konusu içine girer.

Aforizma Nedir? Aforizma belirli konulardaki fikir ya da düşünceleri, bilinmesi gereken kural ya da görevleri birkaç öz kelime ile anlatmak, bu anlamda bir slogan oluşturmak demektir. Bu terim daha da açılacak ve genişletilecek olursa kabaca tanım anlamına çıkar. Fakat aforizma ile tanım kelimesi de birbirini tam olarak karşılamaz. Çünkü tanım, bir şeyi enine boyuna, bilinmesi gereken her özelliği ile birlikte ortaya koymaktır. Fakat aforizma bilinmesi gereken bir şeyi ya da düşünceyi oldukça kısa, öz sayılabilecek şekilde anlatmak demektir. Aforizma ile tanım bu anlamda birbirinden farklılardır. Aforizma batı kökenli bir sözcüktür ve kelime özü hasa dayanır. Yani özgü, buna has, şuna has gibi tanımlar da aforizma için yapılabilir. Bu alanda birçok örnek verilebilir. Aforizma terimi üzerinde Aforizmalar adlı bir kitap da kaleme alınmıştır.

Aforizma anlamında yemeğin tanımı insanın karnını doyuran, yenmesinde sorun olmayan yiyeceklerdir. Fakat bunun gerçek anlamda tanımı yapıldığında birçok başlık atmak gerekir. Çünkü yemek hem çok genel hem de göreceli bir terimdir. Yan anlamlarının da bulunması yemek kelimesinin tam anlamıyla açıklanmasını zorlaştırır. Yemek kısa bir şekilde tanımlanmak istense bile en az üç farklı anlam ve üç farklı tanım ortaya çıkar. Bu nedenle tanım ve aforizmanın farkı da apaçık ortadadır. Aforizma en kısa anlatım şekliyle öz demektir. Eğer size aforizma olarak sunulan şey herhangi bir durumun aforizması değilse, bunu uzunluğundan ve yayılışından anlayabilirsiniz. Örnek verilecek olursa, ahret inancına sahip kişiler iyi insanlarsa cennete, iyi değillerse cehenneme giderler, cümlesi dinin bir aforizması olarak sayılabilir. Çünkü hedef ve gaye olan cennet, karşıtı olan cehennemle beraber aynı cümlede kullanılmış, bunlara inanan kişilerin ne yapmaları gerektiği de belirtilmiştir.
”İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri bunlardan çıkar: sabırsızlık ve tembellik. Sabırsız oldukları için Cennet’ten kovuldular, tembelliklerinden ise geri dönemiyorlar.” (Franz Kafka)
”Biz şairler nefretten nefret ederiz ve savaşa karşı savaşırız.” (Pablo Neruda)
”Arkadaş nedir? İki bedeni mesken tutan tek bir ruh.” (Aristoteles)
”Aylaklık bütün kötülüklerin kaynağı, bütün erdemlerin tacıdır.” (Franz Kafka)
Dua ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
aforizma, demek, nedir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum saati GMT +3 olarak seçilmiştir. Şuanki saat: 19:15.


Yazılım: vBulletin® - Sürüm: 3.8.4
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumAilesi, lisanslı yazılım kullanmaktadır.
Kurucu ve proje sahibi: Dua '
Tasarım ve kodlama: RegexYASAL UYARI:
ForumAilesi.Com, içerik sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, içerik sağlayıcılar hakkındaki hükümleri düzenlediği dördüncü maddesi uyarınca; içerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur. Ancak aynı maddenin ikinci fıkrasına göre, içerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan fiilen sorumludur.
İçerik sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini iletişim bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
Yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları teknik ekibimizce tutulmakta olup, yasa ihlâlleri hakkında makul şüphenin oluşması durumunda bu veriler kolluk makamlarıyla paylaşılacaktır.